ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

• Η ομάδα που ενημερώνει τελεσίδικα εντός του 24ώρου της έναρξης του προγραμματισμένου αγώνα ότι αδυνατεί για οποιονδήποτε λόγο να αγωνιστεί, θα χάνει το παιχνίδι με τελικό αποτέλεσμα 3-0. Επιπλέον, η ομάδα είναι υποχρεωμένη να καταβάλει το ανάλογο αντίτιμο για την χρήση των αθλητικών εγκαταστάσεων.
  • Σε περίπτωση άρνησης, ως προς την τελευταία ενέργεια, τότε η ομάδα αποκλείεται απευθείας από την διοργάνωση της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου. Οι ίδιες κυρώσεις θα ισχύσουν και σε περίπτωση υποτροπής της, για δεύτερη φορά, ωστόσο εκεί θα της επιβληθεί και η επιπρόσθετη ποινή της αφαίρεσης βαθμών (3 βαθμοί) στον όμιλο της στο πρωτάθλημα. Στη περίπτωση που επαναληφθεί για τρίτη φορά η ίδια κατάσταση, θα αποβάλλεται οριστικά από το πρωτάθλημα, καθώς επίσης θα χάνει και την προτεραιότητα συμμετοχής της για την επόμενη διοργάνωση. Συνεπώς η κάθε ομάδα έχει την δυνατότητα να υποπέσει μέχρι και 2 ήττες.
  • Κάθε ομάδα επιτρέπεται να δηλώσει ως και 14 παίκτες, οι οποίοι θα είναι μέχρι και την τελική φάση της διοργάνωσης.
  • Οι παίκτες επιτρέπεται να αγωνίζονται με παπούτσια που έχουν σχάρα ή μικρές τάπες. Αντιθέτως, ΔΕΝ επιτρέπεται να αγωνίζονται με παπούτσια που έχουν τάπες σιδερένιες και μεγάλες.
  • Οι παίκτες για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη τελική φάση θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει το 30% του συνολικού αριθμού των αγώνων της διοργάνωσης.
  • Πλεονέκτημα έδρας έχουν οι πρώτες τέσσερις (4) ομάδες του κάθε ομίλου.
  • Σε περίπτωση που ανατραπεί το πλεονέκτημα έδρας το επόμενο παιχνίδι είναι υποχρεωτικό να προγραμματιστεί για την ίδια εβδομάδα.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

• Ο χρόνος των δύο ημιχρόνων του παιχνιδιού είναι συνολικά 50 λεπτά (2 ημίχρονα × 25 λεπτά μεικτά), ενώ μεσολαβεί ημίχρονο ολιγόλεπτης διάρκειας (2-3 λεπτά).
  • Τα πλάγια λακτίσματα εκτελούνται με το πόδι. ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ γκολ απευθείας, παρά μόνο από κόντρα σε σώμα συμπαίκτη ή αντιπάλου, ακόμα και τερματοφύλακα.
  • Στο κόρνερ μετράει γκολ και με απευθείας εκτέλεση.
  • Ο ανώτερος χρόνος σε όλα τα λακτίσματα είναι 5 δεύτερα (άουτ, φάουλ, κόρνερ, πλάγιο). Ανώτερος χρόνος εκτέλεσης δεν υπάρχει μόνο στα κόρνερ και τη σέντρα.
  • Χρονομέτρης σε όλες τις φάσεις είναι ο διαιτητής, που σε περίπτωση υπέρβασης χρονικού ορίου καλείται να υποδείξει αλλαγή κατοχής. Το ίδιο καλείτε να υποδείξει σε περίπτωση που η μπάλα δεν περάσει τη γραμμή κατά τη διάρκεια πλάγιου λακτίσματος.
  • Το παιχνίδι παίζεται με χρόνο που είναι σε κάθε περίπτωση στην κρίση του διαιτητή (για επιπλέον καθυστερήσεις κλπ) και όχι με την τακτική «τελευταία φάση / κατοχή» και άλλες παρόμοιες τακτικές.
  • Στα παιχνίδια με απευθείας αποκλεισμό (knock out), σε περίπτωση ισοπαλίας έχουμε κατευθείαν πέναλτι.
  • Απαγορεύονται τα τάκλιν (άμεσο φάουλ για τον αντίπαλο) από όλους τους ποδοσφαιριστές εκτός από τον τερματοφύλακα μέσα στη περιοχή. Τα sliding (τάκλιν - προβολή στο χώρο, τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά από αντίπαλο ποδοσφαιριστή) επιτρέπονται από όλους.
  • Παίκτης που θα πάρει κόκκινη κάρτα ΔΕΝ μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα και η ομάδα μένει με έξι (6) παίκτες για τρία (3) λεπτά παιχνιδιού.
  • Κάθε ομάδα δικαιούται να διακόψει το παιχνίδι μέχρι 1 φορά σε κάθε ημίχρονο (time out), διάρκειας 1 λεπτού.
  • Αλλαγές μπορούν να πραγματοποιηθούν εκατέρωθεν και για τις δύο (2) ομάδες.
  • Σε περίπτωση ανάρμοστης συμπεριφοράς του παίκτη ή της ομάδας είτε απέναντι σε διαιτητή, είτε σε άλλους παίκτες (αντιπάλους - συμπαίκτες), είναι δυνατή η επιβολή κυρώσεων από τη διοργανώτρια αρχή (π.χ. τιμωρία ποδοσφαιριστή, μηδενισμός ομάδας, αφαίρεση βαθμών από την ομάδα και αποβολή ομάδας από το πρωτάθλημα).